اعتماد بنفس در فن بیان و سخنوری 2

اعتماد بنفس در فن بیان سخنوری ۲

اعتماد بنفس در فن بیان و سخنوری ۲

 

در ادامه آموزش های مربوط به فن بیان و سخنوری در آموزش قبل یک سری نکات در مورد افزایش اعتماد بنفس در فن بیان و سخنوری ارائه کردیم ، در ادامه به بقیه نکات اعتماد بنفس در فن بیان و سخنوری اشاره میکنیم. برای مشاهده مطلب قبل میتوانید روی لینک اعتماد بنفس و تسلط ذهنی در فن بیان و سخنوری کلیک کنید ، همچنین میتوانید برای دیدن کلیه مطالب آموزشی ما در زمینه فن بیان و سخنوری روی لینک آموزش فن بیان و سخنوری کلیک کنید.

تجسم داخلی و خارجی در فن بیان و سخنوری

در تجسم خارجی طوری خودتان را روی سن تجسم می کنید که گویی نفر سوم یا یکی از مخاطبان هستید. خودتان را می بینید که با آرامش، اعتماد بنفس و صاف ایستاده اید. و آرام و فصیح درباره موضوع مورد نظر سخنرانی می کنید. خودتان را طوری می بینید که گویی کس دیگری شما را در حال سخنرانی  کردن برای یک گروه می بینید. به کمک تجسم داخلی نیز، خودتان و مخاطبتان را با چشم های خود می بینید. تصور می کنید که مخاطبان، واکنش مثبتی به شما نشان می دهند.

میتوانید یکی در میان و به صورت سازنده خودتان را از داخل و سپس از خارج ببینید. این امر، ضمیر ناخودآگاهتان را با تصوری از شما، که در آن به بهترین وجه ممکن تلاش می کنید، تحت تاثیر قرار می دهد. سپس ضمیر ناخودآگاه در پاسخ، افکار و عواطف مطابق با تصویر ذهنیتان را به شما می دهد.

برنامه ریزی ذهن در فن بیان و سخنوری

یک راه دیگر برای افزایش اعتماد به نفس و آرامش هنگام سخنرانی  کردن درمیان جمع این است  که به ویژه قبل از خواب خودتان را تجسم کنید که سخنرانی تان را به بهترین نحو ارائه می دهید. ضمیر ناخودآگاه چند دقیقه قبل از خواب و چند دقیقه قبل از بیداری نسبت به هر زمان دیگری در روز بیشترین آمادگی را برای برنامه ریزی دارد. وقتی میخواهید بخوابید خودتان را تجسم کنید که برای مخاطبان سخنرانی بی نظیری ارائه می دهید. این تصور نهایی در ضمیر ناخودآگاه نفوذ می کند  وقتی خواب هستید شما را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می دهد. هرچه بیشتر این تمرین را انجام دهید، موقع سخنرانی آرامش و اعتماد بنفس بیشتری خواهید داشت. تمرین ذهنی بسیار مفید است.

احساساتتان را تحریک کنید.

در واقع، شما می توانید به احساساتی دست بیابید که اگر سخنران موفق و معروفی بودید داشتید. به عبارت دیگر، می توانید حس شادی، خوشحالی، غرور، هیجان و اعتماد بنفس را با ایجاد این احساسات در خودتان قبل از سخنرانی به وجود بیاورید. برای این کار تصور کنید که سخنرانی بی نظیری ارائه داده اید و همه با چهره های خندان ایستاده اند و شما را تشویق می کنند. سپس تصور کنید حس فوق العاده خوبی نسبت به خودتان و کار بی نظیری که انجام داده اید دارید.

وقتی تنها هستید این احساسات را دقیقا طوری به وجود بیاورید که اگر سخنرانی تان به همان اندازه که میخواهید موفقیت آمیز باشد، حس خواهید کرد. این احساسات را به وجود بیاورید و آنها را با این جمله ادغام کنید: «من همیشه سخنرانی بی نظری ارائه می دهم. » این احساسات را با تصویری که از خودتان به وجود آورده اید و در آن یک سخنران توانا وشایسته هستید، ادغام کنید.

یک بار روانشناس و فیلسوف معروف، ویلیام جیمز گفت: «بهترین راه برای رسیدن به یک حس این است که طوری رفتار کنید که گویی آن احساس را دارید.» اعمال، بیشتر تحت کنترل اراده هستند تا احساسات. اگر طوری عمل کنید که گویی احساس خاصی دارید آن احساس را تحریک می کنید. این راه، بهترین روش برای رسیدن به عملکرد موفق و برنامه ریزی برای همه کارهاست.

یکی از بهترین تکنیکهای تحریک احساسات، روش «پایان فیلم » نام دارد. برای آشنایی با این روش تصور کنید که به سینما رفته اید تا فیلمی ببینید اما زود می رسید و نمایش قبلی فیلمی که میخواهید ببینید تمام نشده است. با این وجود، وارد می شوید  و۱۰ دقیقه ی آخر فیلم را تماشا می کنید. می بینید که نمایش به خوبی پیش می رود  و در پایان فیلم همه چیز به خیر و خوشی تمام می شود.

وقتی فیلم تمام می شود به مدت چند دقیقه به سالن انتظار برمیگردید تا فیلم دوباره شروع شود. سپس دوباره وارد سالن نمایش می شوید و فیلم را از اول تماشا می کنید. اما این دفعه از پایان فیلم مطلع هستید. وقتی داستان پیش می رود احساس آرامش بیشتری دارید. بدون این که احساساتی شوید، از صحنه های مختلف لذت می برید، چون می دانید که فیلم به خوبی تمام می شود و تمام پیچ و خمهای داستان با موفقیت برطرف می شوند.

به همین نحو، برای تمام سخنرانی هایی که ارائه می دهید از تکنیک «پایان فیلم » استفاده کنید. تصور کنید که به آخر سخنرانیتان رسیده اید و همه در حال لبخند زدن و تشویق کردن شما هستند. شما کارتان را فوق العاده انجام داده اید و حالا خوشخال، مغرور و هیجان زده هستید. دوستان، که در میان مخاطبان هستند، با چهره هایی حاکی از قدرشناسی و شاید در حال لبخند زدن هستند. قبل از اینکه سخنرانی تان را شروع کنید  پایان آن را تصور می کنید. می توانید قبل از شروع سخنرانی بارها این روش را انتخاب کنید. از این که سخنرانی تان دقیقا همانطور که تصور کرده اید پیش رفته است، بسیار شگفت زده خواهید شد.

عمل کنید.

یک کشف مهم: ضمیر ناخودآگاه نمیتواند به تفاوت بین یک اتفاقی واقعی و اتفاقی که شما تصورمیکنید، پی ببرد. به عنوان مثال، اگر یک تجربه واقعی از یک موفقیت داشته باشید، ضمیر ناخودآگاهتان آن را به عنوان یک تجربه موفق ثبت می کند. هر وقت این موفقیت را به یاد بیاورید، در تجارب مشابه بعدی به ویژه در  صحبت کردن، اعتماد بنفس بیشتری خواهید داشت.

اما اگر موفقیتی را تجسم کنید، احساساتتان را در آن زمینه تحریک کنید و چنین شرایطی را تصور کنید، حتی اگر چنین تجربه ای نداشته باشید تا جایی که به ضمیر ناخودآگاهتان مربوط می شود، در واقع در دنیای خارجی چنین تجربه ای دارید. پس اگر یک تجربه مثبت در سخنرانی کردن را ۱۰،۲۰  یا ۵۰ بار تجسم و ذهنتان مرور کنید ضمیر ناخودآگاهتان ثبت می کند که شما ۲۰،۱۰ یا ۵۰ بار سخنرانی موفقیت آمیز برگزار کرده اید و در این همه مخاطبان با خوشحالی از جایشان بلند شده اند و به افتخار شما کف زده اند.

وقتی این روش را تمرین می کنید و تصویر ذهنی موفقیت تان را چند بار تکرار می کنید، ضمیر ناخودآگاهتان بالاخره متقاعد می شود که شما به اندازه ای درسخنرانی کردن مهارت دارید که حالا به طور طبیعی مانند سخنرانان حرفه ای احساس آرامش و اعتماد بنفس می کنید.

وقتی سه جنبه سخنرانی کردن، تجسم کردن و تحریک احساسات، را به کار می گیرید در واقع ضمیر ناخودآگاهتان را برای موفقیت و برنامه ریزی و خودتان را برای سخنرانی کردن در مقابل مخاطبان آماده می کنید.

کسانی که در دقیقه آخر اعتماد بنفس بدست میآوردند.

بیشتر آمادگی ذهنی برای سخنرانی کردن در میان جمع را می توان از قبل انجام داد و اما چند نکته وجود دارد که سخنرانان می توانند برای آرام کردن اعصابشان و بهبود عملکردشان درست قبل از شروع سخنرانی رعایت کنند.

اتاق را بررسی کنید.

وقتی زمان سخنرانی فرا می رسد، زودتر به محل سخنرانی بروید و اتاق را بررسی کنید. روی سن بروید و پشت تریبون بایستید. در اطراف اتاق قدم بزنید تا ببینید از دید مخاطبان در چه جایی صحبت خواهید کرد.

با بعضی از افرادی که زودتر به سالن رسیده اند صحبت کنید و از آنها بپرسید اهل کجا هستند و شغلشان چیست؟ اسم آنها را بپرسید و اسم خودتان را به آنها بگویید. هرچه قبل از شروع سخنرانی  بیشتر با مخاطبان صحبت کنید، آرامش بیشتری خواهید داشت. در واقع، احساس می کنید در میان دوستانتان هستید.

وقتی شما را معرفی کردند و سخنرانیتان را شروع کردید، دنبال افرادی بگردید که قبلا با آنها صحبت کرده اید و با چهره ای خندان مستقیم به آنها نگاه کنید، گویی مکالمه ای با یک دوست قدیمی دارید. این کار باعث می شود احساس آرامش و به موضوع سخنرانی تسلط کامل داشته باشید.

برای به دست آوردن آرامش چند تمرین تنفسی انجام بدهید.

درست قبل از سخنرانی می توانید با چند نفس عمیق خودتان را آرام و برای ارائه یک سخنرانی بی نظیر آماده کنید. من بهترین فرمول برای نفس کشیدن را روش«۷˟۷˟۷» مینامم. کاری که باید انجام بدهید این است که نفس عمیق بکشید- حتی الامکان عمیق- و نفستان را نگه دارید. سپس آرام تا حد هفت بشمارید و نفستان را بیرون بدهید.

این تمرین را هفت بار تکرار کنید، نفس بکشید، آن را حبس کنید و سپس آن را به آرامی بیرون بدهید. وقتی نفس عمیق می کشید و آن را بیرون می دهید، برای مدت کوتاهی وارد سطح آلفای ذهن می شوید، افکارتان را تطهیر، اعصابتان را آرام و خودتان را برای یک سخنرانی خوب آماده می کنید.

به خودتان روحیه بدهید.

درست قبل از اینکه شما را معرفی کنند، به خودتان بگویید: «یک سخنرانی بی نظیر است! دیگر نمیتوانم صبر کنم! سخنرانی بی نظیری خواهد بود! » چندین بار به خودتان بگویید: «خودم را دوست دارم! خودم را دوست دارم! خودم را دوست دارم!»

این کلمات را با احساس بگویید گویی سعی می کنید فردی را در طرف دیگر اتاق متقاعد کنید که واقعا به این جمله اعتقاد دارید. هرچه با احساس بیشتری با خودتان صحبت کنید، ضمیر ناخودآگاه و رفتارتان تحت تاثیر مثبت بیشتری قرار خواهد گرفت.

در آموزش های بعدی نکات بیشتری در ارتباط با اعتماد به نفس درفن بیان و سخنوری ارائه خواهیم کرد. در صورت امکان سایت ما را از طریق دکمه های زیر در شبکه های اجتماعی که عضو هستید اشتراک گذاری کنید . برای عضویت در کانال تلگرام روی کانال تلگرام فن بیان و سخنوری کلیک کنید. با سپاس از توجه شما. منتظر آموزش های بعدی ما در زمینه فن بیان و سخنوری باشید.

 

۱۱,۸۰۹ مجموع بازدیدها, ۳ بازدیدهای انجام گرفته امروز