جذب مخاطبان در فن بیان و سخنوری

جذب مخاطبان در فن بیان و سخنوری

جذب مخاطبان در فن بیان و سخنوری

در قسمت های قبل نکاتی را در ارتباط با هنر خوب سخنرانی کردن در فن بیان و سخنوری ارائه کردیم سپس نکات مربوط به اعتماد بنفس و تسلط ذهنی در فن بیان و سخنوری را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. برای مشاهده تمام مطالب قبل میتوانید روی لینک آموزش فن بیان و سخنوری کلیک کنید. در این قسمت نکاتی در ارتباط با جذب مخاطبان در یک سخنرانی ارائه خواهیم کرد.

خواسته های مثبت به وجود بیاورید.

اولین وظیفه شما ایجاد خواسته است. باید کاری بکنید که مخاطبان از این که به انجا آمده اند خوشحال بشوند و باید کاری کنید که آنها آماده و مشتاق شنیدن حرف هایتان باشند.

به یاد داشته باشید که تمام مخاطبان موفقیت شما را میخواهند. آنها طرفدار شما هستند و از صمیم قلب میخواهند سخنرانی شما خوب باشد. جملات اولیه باید این امر را ثابت کنند.

مخاطبان باید از همان ابتدا از شما خوششان بیاید. هرچه آنها شما را دوست داشتنی تر تلقی کنند، پیامتان را راحت تر می پذیرند و در مقابل نکات یا ایده های جنجالی که مطرح می کنید، مخالفت کمتری از خود نشان می دهد.

بلافاصله مسئولیتی برعهده بگیرید.

وقتی برای سخنرانی کردن از جایتان بلند می شوید، در واقع رهبر جلسه می شوید. مخاطبان میخواهند تحت تسلط باشند و شما مسئولیت جلسه را به عهده بگیرید. طوری رفتارکنید که گویی مالک جلسه هستید و همه برای شما کار می کنند. آنها از فرامین شما تبعیت خواهند کرد.

وقتی شما را معرفی می کنند با شانه های صاف، اعتماد بنفس، لبخندی بر چهره، چشم های کاملا باز و چانه رو به بالا به طرف محل سخنرانی بروید. زیرک و گوش به زنگ باشید؛ با چالاکی، انرژی و اشتیاق قدم بردارید.

وقتی سخنرانی را شروع می کنید، روی یکی از مخاطبان تمرکز کنید. به طور مستقیم و صمیمانه با او صححبت کنید. سپس به آرامی به چهره نفر بعدی و افراد دیگر نگاه کنید. این ارتباط چشمی مستقیم اعصابتان را آرام و به شما کمک می کند ارتباط بیشتری با مخاطبان برقرار کنید.

قابل اعتماد و فروتن باشید.

بهترین راه برای این که شما را دوست داشته باشند این است که قابل اعتماد و فروتن باشید. برای جلب اعتماد دیگران باید صریح و روراست باشید. ممکن است به دلیل توجه مثبت به مخاطبان، کمی دست پاچه شوید و تحت تاثیر قرار بگیرید؛ در این شرایط، در حالی که به مخاطبان نگاه می کنید با صراحت و صمیمیت لبخنند بزنید.

برای آنکه فروتن بنظر برسید نباید طوری رفتار کنید که گویی همه چیز را می دانید، یا نسبت به مخاطبان احساس برتری می کنید.

یک فهرست بلند بالا از روشهایی برای شروع سخنرانی

حالا که در کانون توجه قرار دارید، سر صحبت را چگونه باز می کنید؟  برای شروع موثر سخنرانی، راههای مختلفی وجود دارد. هدف از تمام این راهها این است که توجه مخاطبان بلافاصله جلب شود تا بتوانید در مدت سخنرانی از توجه آنها برخوردار باشید.

از طراحان جلسه تشکر کنید.

میتوانید در ابتدای سخنرانی، از مخاطبان برای این که حضور یافته اند و از شرکتی که از شما دعوت کرده تشکر کنید. به فردی که شما را معرفی کرده یا به چند نفر از کارمندان ارشدی که در میان مخاطبان هستند، اشاره کنید. با این کار از آنها تمجید می کنید و باعث می شوید آنها از حضور شما در آنجا احساس غرور و خوشحالی کنند؛ در واقع، این کار مثل وارد کردن دو شاخه به پریز برق، شما را به مخاطبان ارتباط می دهد.

با یک جمله مثبت شروع کنید.

میتوانید سخنرانی را با اشاره به این نکته شروع کنید که مخاطبان از صحبت های شما خوششان میاید و از آن لذت خواهند برد.

از مخاطبان تمجید کنید.

میتوانید در ابتدا از صمیم قلب و با احترام زیاد از مخاطبان تمجید کنید. طوری لبخند بزنید که گویی واقعا از دیدن آنها خوشحال هستید، گویی انها دوستان قدیمی تان هستند که مدت زیادی همدیگر را ندیده اید.

میتوانید به آنها بگویید که بودن در آنجا افتخار بزرگی برای شما است و آنها جزء مهم ترین افراد در این شرکت یا تجارت هستند و شما مشتاقانه در انتظار در میان گذاشتن نکات کلیدی با آنها هستید.

یک جمله تفکر برانگیز در مورد مخاطبان بگویید.

من معمولا وقتی با اعضای یک گروه کارآفرینی یا شبکه سازی صحبت می کنم، سخنرانی ام را با این جمله شروع می کنم: «از این که از من دعوت کردید بسیارمتشکرم. به من گفته اند که امروز تعداد زیادی میلیونر خودساخته سخنرانی خواهند کرد.»

پس از بیان این جمله، ساکت می شوم و به چهره ای خندان به اطراف نگاه می کنم تا حرف هایم نفوذ کند سپس در ادامه می گویم: «به من گفته اند افرادی که اینجا هستند، همگی یا میلیونر های خود ساخته هستند، یا در آینده چنین افرادی خواهند بود. درست است؟»

معمولا همه با صدای بلند به این سوال جواب «بله!» می دهند. همه لبخندی میزنند و می پذیرند که هدفشان این است که میلیونر خودساخته شوند. پس از این مقدمه، همه گوش به زنگ، هوشیار و آماده شنیدن بقیه حرف هایم می شوند.

به اتفاقات جاری اشاره کنید.

برای شروع سخنرانی یا توضیح دادن یا اثبات کردن موضوع صحبت تان از اخبار صفحه اول وزنامه ها استفاده کنید. می توانید یک نسخه از روزنامه داشته باشید و وقتی درمقدمه صحبت هایتان به اتفاق مورد نظر اشاره می کنید، روزنامه را بالا بگیرید. در دست داشتن روزنامه و بیان کردن یا خواندن یکی از نکات مهم آن، توجه مخاطبان را جلب می کند و باعث می شود آنها خم شوند تا صحبتهای شما را بشنوند.

به یک اتفاق تاریخی اشاره کنید.

من چندین سال تاریخچه نظامی را مطالعه کرده ام. به ویژه به مطالعه زندگی و نبردهای ژنرالهای بزرگ و فتوحات سرنوشت ساز انها پرداخته ام. یکی از افراد مورد علاقه من، اسکندر کبیر است.

به یک فرد معروف اشاره کنید.

میتوانید در شروع سخنرانی از نقل قولی از یک فرد یا کتاب معروف، که اخیرا به نکته مهمی اشاره کرده، استفاده کنید.

به یکی از مکالمات اخیر خود اشاره کنید.

در شروع سخنرانی، داستانی در مورد یکی از مکالمات اخیر خود با فردی که آنحا حضور دارد، تعریف کنید.

یک جمله شوکه کننده بگویید.

میتوانید سخنرانیتان را با یک جمله شوکه کننده شروع کنید.

جمله ای از یکی از تحققیات اخیر بیان کنید.

میتوانید در شروع سخنرانی تان جمله ای درباره یکی از تحقیقات اخیر نقل کنید.

به آنها امید بدهید.

یک بار فیلسوف فرانسوی، گوستاو لبون نوشت: «امید، تنها مذهب انسان است.»

وقتی به نحو موثری صحبت می کنید، به نوعی به افراد امید می دهید. به یاد داشته باشید هدف نهایی از سخنرانی کردن، تلقین نوعی تغییر در طرز تفکر، احساس و عملکرد افراد است. هدف، تحریک کردن آنها و القا برای انجام کارهایی است که در صورت نبود صحبت های شما رخ نمیداد. هرچیزی که می گویید باید با اعمالی که افراد میخواهند انجام بدهند و دلیل آن کارها، ارتباط  داشته باشد.

در صورت امکان با شوخ طبعی شروع کنید.

میتوانید سخنرانی تان را با تعریف یک لطیفه شروع کنید، البته اگر ذاتا انسان شوخ طبعی هستید. باید مطمئن شوید که مخاطبان، داستان یا لطیفه شما را شوخی در نظر می گیرند. برای همین باید لطیفه را چند بار برای افراد دیگر تعریف کنید تا مطمئن شوید نتیجه خوبی دارد. فقط در صورتی از لطیفه استفاده کنید که خودتان هم باور داشته باشید که این لطیفه یا داستان، جالب است. در این صورت می توانید به خوبی آن را بیان کنید و مخاطبان هم آنها را خواهند پذیرفت.

برخی از سخنرانان حرفه ای کارشان را با لطیفه هایی شروع می کنند که به اندازه ای درخور شرایط و نکته دار هستند که باعث می شوند مخاطبان بخندند و تمام توجه انها به لطیفه جلب شود. این، یک هنر است. به کارگیری موثر از لطیفه مستلزم ویژگی های شخصیتی خاص است.

در اینجا باید به یک نکته ی مهم اشاره کرد. شروع سخنرانی با لطیفه کار نسبتا آسان است. من عادت داشتم برای شروع تمام سخنرانی هایم از این روش استفاده کنم. سپس متوجه شدم صحبت های اولیه ام، زمینه را برای حرف های بعدی فراهم می کنند. اگر سخنرانی را با لطیفه شروع کنم، ممکن است مخاطبان تصور کنند قرار است سخنرانی من خنده دار و سرگرم کننده باشد. اگر پس از لطیفه، موضوع جدی تر که مستلزم تفکر است، مطرح کنم، ممکن است شنوندگان سردرگم و دلسرد شوند. دقت کنید!

هنرمند باشید.

بیل گاو، یکی از بهترین سخنرانان در آمریکا پس از این که معرفی می شود، طوری روی سن می رود که گویی همین الان صحبت هایش با فردی تمام شده و آماده شده است تا سخنرانی اش را برای گروه ارائه دهد. مخاطبان احساس می کنند تمام صحبت های او یک مکالمه پیاپی است. بیل معمولا به گوشه ای از سن می رود، صدایش را به نحو مرموزی پایین میاورد، دستهایش را از هم باز می کند و به مخاطبش اشاره میند کمی نزدیک شوند. مثلا می گوید: «بیا اینجا، میخواهم چیزی بگویم.» و سپس به آنها اشاره می کند جلوتر بیایند، گویی میخواهد رازی را به تمام شوندگان بگوید.

نکته جالب این است که همه افراد حاضر در جلسه خم می شوند تا «رازی» را که او قرار است بگوید بشنوند. سپس ناگهان همه متوجه کاری که انجام داده اند می شوند و میخندند. او این کار جالب را انجام می دهد تا مخاطبان را مطیع خود کند.

سوالی بپرسید، یک نظرسنجی برگزار کنید.

میتوانید سخنرانی تان را با یک جمله مثبت شروع کنید و سپس سوالی بپرسید که مستلزم این باشد که مخاطبان دست هایشان را بلند کنند.

رعایت نکات گفته شده و تمریم مکرر باعث میشوند توانایی شما در فن بیان و سخنوری افزایش یابد ؛ در صورت امکان سایت ما را از طریق دکمه های زیر در شبکه های اجتماعی که عضو هستید اشتراک گذاری کنید . برای عضویت در کانال تلگرام روی کانال تلگرام فن بیان و سخنوری کلیک کنید. با سپاس از توجه شما. منتظر آموزش های بعدی ما در زمینه فن بیان و سخنوری باشید.

 

۱۲,۳۹۹ مجموع بازدیدها, ۳ بازدیدهای انجام گرفته امروز