فن بیان و سخنوری اعتماد بنفس و تسلط ذهنی

فن بیان سخنوری اعتماد بنفس و تسلط ذهنی۱

فن بیان و سخنوری اعتماد بنفس و تسلط ذهنی

در ادامه آموزش های مربوط به فن بیان و سخنوری به موضوع اعتماد بنفس و تسلط ذهنی در سخنرانی میپردازیم. در این آموزش های ادامه دار ، روشهای مختلف افزایش اعتماد بنفس و از بین بردن ترس هنگام سخنرانی را ارائه میکنیم. برای مشاهده مطالب قبلی فن بیان و سخنوری روی لینک آموزش فن بیان و سخنوری کلیک کنید

از بین بردن ترس از صبحت کردن در میان جمع در فن بیان و سخنوری

وقتی سخنرانی می کنید، هدفتان این است که با اعتماد بنفس از جایتان بلند شوید: خوش بین، آرام، همراه با احساس فوق العاده نسبت به خودتان. بهترین شرایط این است که درست همانطوری که از یک مهمانی در روز عید لذت می برید، از این که سخنرانی می کنید هم لذت ببرید.مسئله این است که چگونه می توان در مقابل مخاطبان آرامش، وضوح و اعتمان بنفس دست یافت؟ در این فصل جواب این سوال را می گیرید.

در وهله اول، باید بدانید که ترس، حتی برای افراد حرفه ای که هزاران بار پشت تریبون ایستاده اند، عادی و طبیعی است. دیوید نیون، هنرپیشه بریتانیایی، اعتراف کرده با وجود این که هزاران بار ایفای نقش کرده ولی هر بار قبل از این که روی صحنه برود حالت تهوع می گرد.

طبق کتاب رکوردها، ۵۴ درصد از بزرگسالان معتقد بودند که ترس از سخنرانی کردن در جمع ترسناکتر از مرگ است. اما واقعیت این است که دلهره داشتن اشکالی ندارد، مهم این است که دلهره را کنترل کنید.

ترس، اکتسابی است.

نکته جالب این است که ترس با انسان به دنیا نمی آید. تمام ترسی که شما در بزرگسالی دارید، نتیجه تجارب و تقویت منفی دیگران و خودتان در دوران کودکی است. چون این ترس ها از جمله ترس از سخنرانی کردن در مقابل دیگران، کسب شده اند، پس می توانید آنها را فراموش کنید.

دلیل اصلی ترس بزرگسالان، انتقاد مخرب در دوران کودکی است. وقتی پدر و مادر به هر دلیل از کودک به نحو مخربی انتقاد می کنند، او به زودی به ترس از شکست و طرد شدن مبتلا می شود. ترس از طرد شدن، یا انتقاد در مراحل بعدی زندگی منجر به حساسیت بیش از حد نسبت به عقاید دیگران می شود.

روان شناسان می گویند تقریبا تمام مشکلات روانی و عاطفی ریشه در «دریغ کردن عشق» در دوران کودکی دارند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که والدین در تلاش برای اصلاح و کنترل کودک، به او عشق میورزند، یا عشقشان را دریغ می کنند تا این کار، ابزاری برای اصلاح رفتار کودک باشد. در نتیجه، کودک بزودی نتیجه می گیرد، «تا موقعی که هر کاری که پدر ومادر بخواهند، انجام بدهم در امان هستم. اما اگر کاری را که آنها تائید نمیکنند انجام بدهد، در امان نیستم.»

کودکان حساس، والدین حساس تر

کودکی  که در معرض انتقاد مخرب یا دریغ کردن عشق قرار می گیرد، در دوران بزرگسالی به ایده های دیگران و نظر آنها در مورد خودش به شدت اهمیت می دهد. در برخی موارد افراطی، این فرد به اندازه ای نگران و فاقد اعتماد بنفس می شود که تا زمانی که مطمئن نشود افراد مهم در زندگی اش او را تائید می کنند، نمیتواند کاری انجام دهد.

بسیاری از افراد از تصور اینکه بایستند و جلوی مخاطبان سخنرانی کنند، رنج می کشند. این امر، نمود ترس از شکست و طرد شدن است که قبل از سن پنج سالگی به فرد تلقین می شود. اما می توان حس اعتماد بنفس، آرامش، شایستگی و خویشتنداری را بجای این احساسات جایگزین کرد. بسیاری از سخنرانان برتر امروز، زمانی به اندازه ای عصبی بودند که تصور صحبت کردن در مقابل دیگران، حتی در جلسات هیئت کارمندان لرزه بر اندامشان میانداخت. یکی از دوستانم که امروز با اعتماد بنفس برای هزاران نفر صحبت می کند، در اولین سخنرانی در میان جمع شلوارش را خیس کرده و با عجله از روی سن پایین آمده بود.

با پیامتان شروع کنید.

سخنرانی کردن با اعتماد بنفس در میان جمع با پیامی شروع می شود که میخواهید مردم آن را بشنوند. این امر بسیارمهم است.

وقتی کسی به من می گوید میخواهد سخنران بهتری باشد، اولین سوال من این است: «چرا؟» چه چیزی باعث شده این فرد تا این حد تمایل داشته باشد ایده اش را با دیگران در میان بگذارد؟

متاسفانه، در بسیاری از موارد افراد میخواهند سخنران بهتری باشند تا پول بیشتری بدست بیاورند، یا مورد تحسین و تائید دیگران قرار بگیرند. آنها به موضوع صحبت شان اهمیت نمیدهند. تجربه به من ثابت کرده  این افراد به ندرت پیشرفت می کنند. اما اگر موضوعی در ذهنتان باشد که به آن اهمیت بدهید و بخواهید ان را با بقیه در میان بگذارید، راهی برای بیان موثر مقصودتان پیدا خواهید کرد.

از صمیم قلب صحبت کنید.

چندسال قبل شنیدم والی آموس، موسس شیرینی جات معروف آموس، درباره مبارزه با بی سوادی بزرگسالان سخنرانی کرد. او زمان و پول زیادی صرف کرد تا به بزرگسالان کمک کند خواندن را بیاموزند. وقتی او برای ۶۰۰ نفر سخنرانی  می کرد، از صمیم قلب صحبت می کرد. آموس تعلیم خاصی برای سخنرانی ندیده بود، اما افکار و ایده هایش را به صورت منطقی سازماندهی کرده بود. او درباره اهمیت یادگیری خواندن برای بزرگسالان و تغییراتی که  این کار می تواند   در زندگی آنها بوجود اورد با صداقت صحبت کرد. در پایان سخنرانی همه از جایشان بلند شدند و به افتخار او کف زدند. او درباره موضوعی که درک می کرد و به آن اهمیت می داد از صمیم قلب صحبت کرده بود.

مخاطبان، طرفدار شما هستند.

نقطه شروع برای غلبه بر ترس یا اضطراب هنگام سخنرانی کردن در میان جمع این است که بدانید وقتی برای سخنرانی کردن از جایتان بلند می شوید، همه مخاطبان خواستار موفقیت شما هستند. این موضوع درست مثل رفتن به سینماست. آیا تا به حال با این امید به سینما رفته اید که فیلم بدی ببینید و وقتتان را تلف کنید؟ البته که نه! وقتی به سینما می روید آرزو می کنید فیلم خوبی ببینید که ارزش زمان و پولی را که صرف کرده اید داشته باشد. این شرایط در مورد سخنرانی هم صدق می کند. مخاطبان از شما حمایت می کنند. همه آنها موفقیت شما را مخیواهند، طوری که گویی در مراسم اهدای جایره شما شرکت کرده اند. آنها برای این، آنجا هستند که شما را تشویق کنند و مشتاقانه امیدوارند که سخنرانی شما موفقیت آمیز و لذت بخش باشد.

به عبارت دیگر، وقتی از جایتان بلند می شوید که صحبت کنید نمره بیست دارید؛ درواقع، نمره تان بالاست. کافی است در طول صحبت هایتان آن را حفظ کنید. روند حساسیت زایی دقیق انجمن توست مسترز را بیاد بیاورید. شما می توانید با چندین بار بلند شدن و سخنرانی کردن،بالاخره ترس و اضطرابتان را از بین ببرید. هیچ چیزی به اندازه تکرار به افزایش اعتماد بنفس کمک نمیکند.

چگونه اعتماد بنفس و قابلیت را در فن بیان و سخنوری افزایش دهیم.

برای غلبه بر ترس و نگرانی هنگام سخنرانی کردن، چند تکنیک مختلف وجود دارد که می توانید به کار بگیرید. بهترین سخنرانیها در دنیا همیشه از این روشها استفاده می کنند.

صحبت کنید.

دست کم ۹۵ درصد از عواطف شما توسط سخنانی  که به خودتان می گویید تعیین می شود. به عبارت دیگر، سخن گفتن با خودتان تا حد زیادی طرز تفکر، احساست و نحوه عملکردتان را کنترل می کند. شما بر واژه هایی که در ضمیر ناخودآگاهتان جریان دارند، تسلط کامل دارید.

موثرترین جمله ای که می توانید برای آمادگی ذهنی خود برای سخنرانی یا هر اتفاق دیگری به کار بگیرید، عبارت«خود را دوست دارم !» است.

قبل از آنکه برای سخنرانی از جای خود بلند شوید، چند باربه خودتان بگویید، «خودم را دوست دارم! خودم را دوست دارم! خودم را دوست دارم!» این واژه ها در افزایش اعتماد بنفس و کاهش ترس در سخنرانی تاثیر بسزایی دارند. هرچه خودتان را بیشتر دوست داشته باشید اعتماد بنفستان بیشترمیشود. هرچه خودتان را بیشتر دوست داشته باشید آرامش بیشتری می یابید. هرچه خودتان را بیشتر دوست داشته باشید مخاطبانتان را هم بیشتر دوست خواهید داشت  هرچه خودتان را بیشتر دوست داشته باشید هنگام سخنرانی عملکرد بهتری خواهید داشت.

وقتی به هر دلیل عصبی یا مضطرب هستید، می توانید با تکرار این جمله، ترستان را خنثی کنید: «میتوانم این کار را انجام بدهم! می توانم این کار را انجام بدهم! می توانم این کار را انجام بدهم!» ترس از شکست یا طرد شدن، در این کلمه خلاصه می شود: «نمیتوانم! نمیتوانم! نمیتوانم!» وقتی می گویید می توانم این کار را انجام بدهم، پیام منفی و ترس را خنثی می کنید. وقتی برای اولین  باراین کار را امتحان می کنید از این که احساس بهتری دارید و با اعتماد بنفس صحبت می کنید،تعجب خواهید کرد.

تجسم کنید.

هر پیشرفتی در عملکرد خارجی یا پیشرفت در تصاویر ذهنی شروع  می شود. وقتی یک تصویر ذهنی واضح، مثبت و هیجان انگیز از خودتان به وجود آورید که در آن به نحو موثری صحبت می کنید، ضمیر ناخودآگاهتان این امر را به عنوان یک فرمان می پذیرد و سپس واژه ها، احساسات و حالاتی ایجاد می کند که با تصویر ذهنی شما مطابق هستند.

باید خودتان را «ببینید» که آرام، با اعتماد بنفس و با لبخندی بر چهره ایستاده اید و با مخاطبان تان صحبت می کنید. باید ببینید که مخاطبان به طرف شما خم شده اند، لبخند میزنند، لذت می برند و به تک تک واژه هایی که می گویید گوش می کنند، طوری که گویی شما فرد باهوش و جذابی هستید. برای تجسم کردن دو تکنیک وجود دارد که می توانید به کار بگیرید.

اگر ماهرانه و قاطعانه، با اعتماد بنفس و ایمان فکر کنید، زندگی امنتر و سرشارتر از عمل، تجربه و موفقیت می شود.

(ادی ریکن بیکر)

در آموزش های بعدی نکات بیشتری در ارتباط با اعتماد به نفس درفن بیان و سخنوری ارائه خواهیم کرد. در صورت امکان سایت ما را از طریق دکمه های زیر در شبکه های اجتماعی که عضو هستید اشتراک گذاری کنید . برای عضویت در کانال تلگرام روی کانال تلگرام فن بیان و سخنوری کلیک کنید. با سپاس از توجه شما. منتظر آموزش های بعدی ما در زمینه فن بیان و سخنوری باشید.

 

۱۲,۴۴۴ مجموع بازدیدها, ۱۱ بازدیدهای انجام گرفته امروز