نکات مهم فن بیان و سخنوری ۱

نکات مهم فن بیان و سخنوری 1

نکات مهم فن بیان و سخنوری ۱

 

نکات مهم فن بیان و سخنوری ۱

در این نوشتار برخی از نکات مهم و تاثیرگذار در فن بیان و سخنوری را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم. توجه به این نکات در فن بیان شما تاثیر بسزایی دارد ، سعی کنید در سخنرانی های خود هر کدام از این نکات را در نظر بگیرید و آنها را اعمال کنید، بدیهی است برای بخاطر سپاری نکات و ملکه سازی آنها در ذهن خود باید تمرین فراوان و مستمر داشته باشید ؛ تنها با این روش است که میتوانید فن بیان و سخنوری خود را ارتقاء دهید. به منظور پرهیز از طولانی شدن متن برخی از نکات فن بیان و سخنوری در نوشتارهای آینده ارائه خواهد شد.

در ابتدای سخنرانی، هدف را درنظر بگیرید.

«سوال عینی » را به یاد داشته باشید. اگر بتوانید پس از سخنرانی ، با مخاطبتان مصاحبه کنید و از آنها بپرسید: «از سخنرانی من چه چیزی یاد گرفتید و میخواهید در نتیجه حرف های من چه کار متفاوتی انجام دهید؟» دوست دارید آنها چه جوابی بدهند؟ هر چه جوابشان به این سوال دقیق تر باشد، طراحی و سازماندهی سخنان تان راحتتر خواهد بود، طوری که می توانید در زمان اختصاص داده شده به هدفتان برسید. تنها با این روش است که میتوانید توانایی های خود در فن بیان و سخنوری محک بزنید و آنها را ارتقاء دهید.

مرتب به ساعتتان نگاه کنید ( فن بیان و سخنوری )

به علاوه به زمانی که در اختیارتان گذاشته اند و ساختاری که از سخنان تان انتظار می رود، کاملا دقت کنید. گاهی اوقات مخاطبان از شما توقع دارند ۷۵ درصد از زمان سخنرانی خود را صحبت کنید و سپس یک جلسه پرسش و پاسخ داشته باشید. اما ممکن است در برخی موارد، طراحان جلسه از شما بخواهند تمام وقت را صحبت کنید. در هر صورت  باید دقیقا هر زمانی که گفتند، سخنرانی را تمام کنید وآمادگی جمع بندی سریع سخنرانی خود را داشته باشید.

بسیاری از سخنرانی ها، کنفرانس ها و جلسات به لحاظ زمانی به دقت طراحی شده اند.

وقتی کارتان را انجام دادید آماده شوید ( فن بیان و سخنوری )

به منظور اماده شدن برای سخنرانی روش بسیار خوبی وجود دارد که من طی این چند سال ان را به کار برده ام. کارم را با یک تکه کاغذ خالی شروع می کنم. عنوان سخنرانی ام را بالای آن یادداشت می کنم؛ سپس یک توصیف یک جمله ای از هدف سخنرانی ام مینویسم. «وظیفه ای »  که  سخنرانی من برعهده دارد چیست؟ بعد خودم را ملزم می کنم که تک تک ایده ها، نگرش ها، اصطلاحات، آمار و ارقام، نمونه ها یا مثالهایی را که می توانم در سخنرانی ام به کار ببرم، از کل به جز بنویسم. مینویسم و مینویسم و مینویسم. سپس آنها را اولویت بندی و مرتب میکنیم. این اولویت بندی بر اساس زمان سخنرانی صورت میگیرد؛ ممکن است تمام نکات ، مثال ها و نمونه ها را نتوانم در زمان سخنرانی ارائه کنم بنابراین مطالب مهم را در الویت قرار میدهم، البته سایر مطالب را نیز برای افزایش فن بیان و سخنوری خود مرور میکنم.

گاهی وقت ها، در پایان کار دو یا سه صفحه یادداشت دارم. سپس قسمتهای اصلی این یادداشت ها را انتخاب می کنم و آنها را به ترتیب کنار هم قرار می دهم تا متن سخنرانی ام کامل شود. شما هم می توانید همین کار را انجام بدهید. جالب است که وقتی خودتان را مجبور می کنید درباره ی ۲۰یا۳۰ یا ۵۰ نکته، که احساس می کند برای سخنرانی تان ضروری هستند، مطلب بنویسید،ایده های زیادی به ذهنتان خطور می کند.

وقتی تمام این نکات را سازماندهی کردید با یک خودکار قرمز به اول یادداشتهای تان برگردید و دور ۱۰ نکته ای که بیشترین تاثیر را در سخنرانی تان خواهد داشت خط بکشید. وقتی این نکات را به ترتیب سازماندهی کنید، می بینید که سخنرا نی تان خود به خود شکل می گیرد.

فرمول ( ددم د ) در فن بیان و سخنوری

وقتی نکات مورد نظر را انتخاب کردید، می توانید برای تمام نکاتی که میخواهید در سخنرانی تان بیان کنید از فرمول ددم د استفاده کنید.

د: دیدگاه سخنرانی

ابتدا، افکار، ایده ها یا حقیقت را بیان کنید.

د:دلایل سخنرانی

دلایل عقیده یا ایده تان را بیان کنید.

م: مثال های سخنرانی

دیدگاهتان با را مثال توضیح دهید، از آن دفاع کنید و ان را ثابت کنید.

د: دیدگاه سخنرانی

برای تاکید، دیدگاه اولیه را دوباره تکرار کنید.

 

فرمول ددم د درعمل و فن بیان و سخنوری

در این قمست، از نحوه به کارگیری فرمول ددم د مثالی میزنم:اکنون، بهترین زمان در تاریخ بشر برای زیستن است (دیدگاه). در حال حاضر افراد زیادی صاحب خانه هستند و ما با کمترین سطح بیکاری و اقتصاد روبه رشد در جهان صنعتی رو به رو هستیم( دلایل). در سال گذشته، بیش از یک میلیون آمریکایی تجارت خود را آغاز کردند و به دنیای کارآفرینی وارد شدند تا از اقتصاد کنونی نهایت استفاده را بکنند( مثال ). چون الآن، زمان سرنوشت سازی است، طی چند سال اآینده افراد بیشتری در مقایسها ۱۰۰ سال گذشته میخواهند پولدار شوند (تکرار مجدد دیدگاه ).

شما می توانید با استفاده از این فرمول ساده تمام نکات اصلی سخنرانی تان را سازماندهی کنید. این فرمول در ترغیب مخاطبان برای پذیرفتن پیام شما بسیار قوی و موثر است.بیاد داشته باشید برای ارتقاء فن بیان و سخنوری خود در سخنرانی قبل از سخنرانی اصلی چند بار آنها را مرور کنید و سعی کنید خود را در شرایط سخنرانی و بین حضار فرض کنید.

روش برف پاک کن در فن بیان و سخنوری

برای طراحی سخنرانی تان می توانید از«روش برف پاک کن» هم استفاده کنید. همانطور که می دانید شما هم نیمکره چپ دارید، هم نیمکره ی راست. نیمکره چپ توسط حقایق  اطلاعات و نیمکره راست توسط احساسات، داستانها، نقل قولها و مثال ها فعال می شود.

استفاده از این روش بسیار ساده است: حقیقتی را بیان کنید و آن را با یک داستان ادامه بدهید. حقیقت دیگری را بیان کنید و آن را با یک نقل قول ادامه بدهید. سپس حقیقت دیگری را بگویید و برای آن هم مثالی بیاورید. در ادامه با بیان حقیت دیگری آن را با یک مثال عددی توصیف کنید. درست مثل برف پاک کن عقب و جلو بروید. برای به کارگیری از این روش، یک تکه کاغذ بردارید و از وسط آن یک خط بکشید. در طرف چپ خط، حقیقت یا نکته ای را که میخواهید درباره ان صحبت کنید و در طرف راست آن، مثال، داستان یا نمونه تصویری که حقیقت را ثابت می کند، بنویسید. با این کار برای هر یک از موارد ستون سمت چپ، یک حقیقت یا داستان در ستون سمت راست دارید.

وقتی با استفاده از این روش سخنرانی می کنید، هم نیمکره چپ و هم نمیکره راست مخاطبانتان فعال می شود و فن بیان و سخنوری شما بهتر می شود. آنها به جلو خم می شوند، به دهان شما چشم می دوزند و شما در تمام مدت انها را کاملا علاقه مند نگه خواهید داشت.

روش دایره ها در فن بیان و سخنوری

برای طراحی سخنرانی تان روی کاغذ، می توانید از تصاویر یا مثالهای تصویری استفاده کنید. من، پنج دایره بزرگ وسط کاغذ می کشم. هر دایره نشان دهنده ی یکی از ارکان سخنرانی است. دایره اول مقدمه و حرف هایی خواهد بود که برای جلب توجه مخاطبان و فراهم کردن زمینه میزنم. دایره های دوم، سوم و چهارم نکات اصلی خواهند بود که مخیواهم به آنها اشاره کنم. دایره پنجم هم نتیجه گیری و پایان سخنرانی خواهد بود.

اگر قرار باشد سخنرانی ام طولانی باشد، گاهی اوقات هفت دایره روی کاغذ می کشم و حتی در صورت لزوم یک برگه ی دیگر هم برمیدارم.  در هر صورت دایره های اول و آخر، مقدمه و نتیجه گیری هستند. دایره های میان هم نکات اصلی هستند که قصد دارم به ترتیب به آنها اشاره کنم.

مقدمه و نتیجه گیری را به دقت طراحی کنید.

طراحی مقدمه سخنرانی بسیارمهم است. مقدمه را کلمه به کلمه طراحی کنید و ان را چندین بار با صدای بلند و جلوی آینه تمرین کنید. صحبت های اولیه زمینه را فراهم، خواسته ها را تعیین و پیام واضحی به مخاطبان منتقل می کنند. نباید طوری سخنرانی کنید که گویی این قسمت ها بر حسب تصادف به وجود آمده اند، باید هنگام سخنرانی در نظر مخاطبان به عنوان استاد فن بیان و سخنوری به نظر برسید.

نتیجه گیری را هم باید کلمه به کلمه طراحی کنید. درباره چیزهایی که میخواهید در پایان سخنرانی بگویید به دقت فکر کنید. اگر به دلیل تغییراتی در زمان بندی، مدت سخنرانی تان کاهش یافت، باید بدانید سخنرانی را چگونه به نحو موثر تمام کنید.

طراحی قسمت تصویری سخنرانی در فن بیان و سخنوری

هنگام ارائه سخنرانی باید به ارکان تصویری که می توانند به اثبات نکات مورد نظر کمک و آنها را برای مخاطبان پویا تر کنند فکر کنید.

تکنیک عصای جادویی در فن بیان و سخنوری

من یکی از این ارکان را تکنیک «عصای جادویی » مینامم. وقتی صحبت می کنم، خودکار طلایی از جیبم درمیاورم و چیزی می گویم که خودکار را هم دربربگیرد، مثلا «تصور کنید که در چنین شرایطی می توانید عصای جادویی را تکان بدهید و تمام مشکلات را برطرف کنید. این کار به چه چیزی شباهت دارد؟»

«عصای جادویی » را حرکت می دهم و مکث می کنم تا هر یک از افراد فرصت داشته باشند تصور کنند اگر شرایط همان طوری باشد که من گفتم آن را به چه چیزی تشبیه می کنند. سپس چند استراتژی و تکنیک به آنها معرفی می کنم تا بتوانند برای بهبود شرایط کنونی شان از آنها استفاده کنند.

امیدوارم این نوشتار به فن بیان و سخنوری شما کمک کند ، برای حمایت از ما سایت را بوکمارک کنید ؛ همچنین سایر مطالب مربوط به فن بیان و سخنوری را که در سایت قرار داده ایم مطالعه کنید. در صورت امکان سایت ما را از طریق دکمه های زیر در شبکه های اجتماعی که عضو هستید اشتراک گذاری کنید . برای عضویت در کانال تلگرام روی کانال تلگرام فن بیان و سخنوری کلیک کنید. با سپاس از توجه شما. منتظر آموزش های بعدی ما در زمینه فن بیان و سخنوری باشید.

 

۲۲,۲۳۳ مجموع بازدیدها, ۳ بازدیدهای انجام گرفته امروز